Arda Yurdusev

IMG_0626.jpgArda Yurdusev müzikal yolculuğuna erken yaşlarda klasik gitar çalarak başlamıştır. Bu yıllar boyunca, dünyadaki değişik kültürlere ve müziklerine bir ilgi geliştirmiştir.

Bir süre müziğin prodüksiyon yanıyla uğraştıktan sonra, 2015 yılında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi; kompozisyon bölümünde lisans eğitimine başladı. Halen kompozisyon çalışmalarını Yiğit Aydın ile sürdürmekte. Çeşitli ustalık sınıfları ve seminerlerde bulunan bestecinin eserleri Black Pencil Ensemble, Hezarfen Ensemble gibi seçkin topluluklar tarafından çalınmıştır.

Besteci olarak ilgi alanları; farklı kültürlerdeki çeşitli metin, şiir, hikâye ve resimlere ait ses dünyası ve bu materyaller ile yeni müzik arasındaki ilişkileri kapsamaktadır.

Program Notu:

A Journey To North

İrlanda ve Galler’e özgü eski Keltik dillerden derlenmiş, Kuzey’in doğasını temel alan şiirlerden esinlenen bu projede farklı coğrafi özelliklere ve sahnelere odaklanılmıştır. Birtakım dizeler, farklı kaynaklardan alınıp bir bütün olması amacıyla bir araya getirilmiştir. İngilizce çeviriler Francesco Benezzo’nun 2004’de yayımlanan Landscape Perception in Early Celtic Literature isimli kitabından alınmıştır.

Eser, bütün veya derleme beş adet şiir üzerine yoğunlaşmaktadır. Her minyatür (1-3 dakika) belli bir şiiri merkez almakta ve onun hikayesini, müziğin diliyle anlatmaktadır. Şiirlere ait dizeler ve anlattıkları, müzikal yapı için belirleyici unsurdur. Müzik, şiirlerin ve içimde yarattığı ses dünyasının bir yansımasıdır.

 

İletişim:

Mail: ardayurdusev@hotmail.com

Facebook: Arda Yurdusev

Mobile: +90 535 6221226

Arda Yurdusev Youtube Channel

 

Reklamlar