Aslıhan Keçebaşoğlu

14492367_10154587276870970_5847010169999881146_n

Aslıhan Keçebaşoğlu 16 Aralık 1994 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında Antalya Devlet Konservatuvarı’nın sınavlarını kazanarak Prof. Devlet Devrim Öztaş’ın piyano sınıfında müzik çalışmalarına ciddi olarak başladı. Lise eğitimine de aynı okulda devam eden Keçebaşoğlu bu süre içinde Yuriy Sayutkin’ in sınıfına geçmiş ve lise eğitiminin sonuna kadar SAYUTKIN ile çalışmalarını sürdürmüştür.
Lisans eğitimine bestecilik alanında devam etmek isteyen Keçebaşoğlu‚ 2013 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon bölümünün sınavlarını tam burs alarak kazanmış‚ bir sene İngilizce Hazırlık Programı okuduktan sonra Onur Türkmen’in kompozisyon öğrencisi olarak çalışmalarına başlamıştır. Lisans eğitiminin ilk döneminde yazdığı ‘Moments for Six Distinct Manners’ adlı altılı müziği Bilgi Üniversitesi’nin düzenlediği 6. Yeni Müzik Günleri’nde çalınmak üzere seçilerek Alman müzik grubu Ensemble Garage tarafından seslendirilmiştir. Kadıköy Süreyya Operası’nda gerçekleşen 8. Sesin Yolculuğu Genç Besteciler Şenliği’nde piyano ve viyola için yazdığı düeti seslendirilmiş ve aynı festivalin 9.su içerisinde piyano‚ flüt ve çello için yazdığı trio ile yer almıştır. 2016 Şubat ayında Ensemble Garage tarafından düzenlenen Alman ve Türk genç bestecilerin müziklerinin seslendirildiği konserler dizisinde yer almak üzere Köln’e davet edilmiştir ve ‘Moments for Six Distinct Manners’ ikinci olarak icra edilerek Keçebaşoğlu’nun bestecilik alanında ilk uluslararası etkinliği olmuştur. Mark Andrè‚ Riccardo Piacentini‚ Michael Ellison gibi isimlerin ustalık sınıflarına katılarak yazdığı müzikler üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Aslıhan Keçebaşoğlu Maria Nowotna ile solfej; Yigit Aydin ile armoni ve form; Tolga Yayalar ile form,füg ve post tonal teori; Isin Metin ile seflik ve partisyon okuma calismistir. Egitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon bölümünde Onur Türkmen’in kompozisyon öğrencisi olarak devam etmektedir.

 

Program Notu:

Encounters

Besteci olarak, müziklerimde kullandığım yapıların en öz halinin kendi yaratımım değil de birinden veya bir şeyden bağımsız olarak var olan salt oluşumlar olduğunu düşünüyorum. Besteci olarak onlarla iletişime geçmek ve varlıklarına tanık olmak kullandığım en temel kompozisyon aracıdır. Bu süreçte tanık olunulan “karşılaşmalar”  yapıtın en derininde yer alan ve bestecinin birikimleri ve içgüdüleri doğrultusunda müziğe vücut vermesini sağlayan en eşsiz durumlardır. “Encounters” (Karşılaşmalar) benim bu yönde modal ve spektral alanların  yapılarını, katmanlarını irdelemeye çalıştığım ve sürpriz “karşılaşmalar” yaşadığım bir yolculuktur.

 

İletişim:

E-mail: aslihan_k@ug.bilkent.edu.tr

E-mail: aslihankecebasoglu@gmail.com

 

Reklamlar